T_ 0.332. 345 06 82
F_ 0.332. 345 06 85
T_ 0.332. 345 06 83 - 0.332. 248 11 11

Tek umut hurda!


KUR, ÖTV artışı ve kredi sınırlamasıyla köşeye sıkışan ve 2014 yılında en az yüzde 30’luk kayıp bekleyen otomotiv sektörünün tek umudu ‘hurda teşviki’.

KPMG Türkiye tarafından bu yıl 2’incisi yapılan ‘2014 Otomotiv Yöneticileri Araştırması’nın sonuçlarına göre önümüzdeki 5 yılda sektörde en önemli konuların ‘otomotiv satış vergilerinin yeniden düzenlenmesi ve hurda teşviği olacağı ortaya çıktı. Özellikle son gelişmeler sonrası 2013’te 6’ıncı gündem maddesi olan hurda teşviğinin 2’inci sıraya yükseldiği ortaya çıktı. KPMG Türkiye Otomotiv Sektörü Lideri ve Denetim Bölümü Şirket Ortağı Ergün Kış, otomotiv sektörünün Türkiye’de önemli değişimlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, gelecek 5 yıllık dönemde öncelikli olacak konular arasında geçen sene de en önemli konu olarak belirtilen ‘otomotiv satış vergilerinin yeniden düzenlenmesinin bu yıl yine ilk sırada yer aldığını vurguladı.

6’DAN 2’YE YÜKSELDİ

Kış, yüksek vergilerin satışlarda yarattığı olumsuz etkiyi karşılamak için hurda araç programı gibi satış desteklerinin sektörde daha çok gündeme geldiğini ve geçen yıl açıkladıkları araştırmada altıncı sırada yer alan bu konunun önem açısından bu sene ikinci sıraya yükseldiğini vurguladı.

PARKIN YÜZDE 25’İ HURDA

“Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nda ömrünü tamamlamış araçların hurdaya ayrılması için gerekli hukuki düzenlemelerin oluşturulması yönünde çalışmalar yapılmasının öngörüldüğüne değinen Kış, “Bu program sadece belirli ticari araçlar için uygulanıyor, ancak otomobiller için uygulanmıyor. Dünyada hurda programını büyük başarıyla uygulayan ülkeler var; hem hurda karşılığı para veriliyor hem de yeni araç satın alınmak istendiğinde teşvik verilerek otomobil satışlarında önemli oranda artış yakalanıyor. Hurda araç programı dönemsel değil, sürdürülebilir bir politika haline gelebilir” ifadelerini kullandı. Kış, Türkiye’deki yaklaşık 9.3 milyon otomobilin yüzde 25’inin 20 yaş ve üzerinde olduğu dikkate alındığında, hurda teşvik programının pazarı ve sanayiyi canlandırması dışında topluma ve ekonomiye de önemli katkıları olacağını kaydetti.

4 milyon üretim 1 milyon pazar hayal

ERGÜN Kış,  yaptıkları araştırmanın Türkiye otomotiv sektörünün 2018 öngörülerini yansıttığını belirterek, “Katılımcıların büyük çoğunluğu üretim rakamlarının en fazla 1.5 milyona çıkabileceğini düşünüyor. 2023 hedeflerinde yer alan üretim rakamı ise 4 milyon. Rakamlar beklendiği gibi gerçekleşirse 2018-2023 arasındaki beş yıllık dönemde üretimin 1.5 milyondan 4 milyona nasıl çıkacağı sorusu ise düşündürücü” yorumunu yaptı. Diğer taraftan bu yıl en az yüzde 30 daralma bekleyen otomotiv sektörü, 1 milyonluk pazarın hayal olduğu görüşünü savunuyor. Pazarın en erken 2017 yılında 1 milyon adetlik satışa ulaşması bekleniyor.

Kaynak : Hürriyet

Copyright © 2013 Anadolu Demir